Ağız ve Diş sağlığı
 

Diş hekimliğindeki estetik uygulamaları

beyaz dolgular, tamamen porselenden oluşan kaplama ve köprüler ile rezin veya porselen laminalar olarak sıralayabiliriz.

Diş hekimine gittiğim zaman bana 2 tip dolgu öneriyor: Gri ve beyaz dolgular. Sizce hangisini tercih etmeliyim?

Evet dediğiniz gibi 2 tip dolgu var. Gri ve beyaz dolgular. Gri dolgulara amalgam dolgular deriz. Gümüş ve cıvadan oluşur. Ne yazık ki amalgamın içindeki gümüşten dolayı, ağızda altın amalgam gibi başka dolgu veya kaplamalar varsa , amalgamla aralarında elektrik akımına benzer bir akım oluşmakta. Bu da hastalarımızda başagrısı, alerji gibi şikayetlere yol açmakta. İçindeki civa da vücuda zamanla salındığı için toksik, zehirli bir etki oluşturmakta.
Beyaz dolgular hakkında bilgi verir misiniz?
Beyaz dolgular, genellikle lazer dolgular olarak biliniyor. Aslında mavi ışıkla sertleşen, kompozit dediğimiz dolgulardır. Estetik ve sağlık açısından daha çok tercih ettiğimiz dolgu çeşididir. 20 yıldır ülkemizde uygulanmakta. Son 10 yıldır dolgu maddelerindeki teknolojide meydana gelen gelişmelerden dolayı daha yoğun kullanıyoruz. Beyaz dolguların yapılışı sırasında hekimin gri dolgulara göre daha hassas davranması gereklidir. Beyaz dolgunun yapılışı sırasında, kanama veya tükürük dolguya değdiği anda, dolgu alttan çürüyecek demektir.

Eski siyah dolguların tek tek çıkarılıp, yerine yeniden beyaz dolgu yapılması külfetli bir işlem?

Evet, çok haklısınız. Eskiden külfetli bir işlemdi. Ama şimdi porselen teknolojisindeki son gelişmelerden sonra, artık çok daha basit. Yalnızca 2 kısa seansta 3-4 amalgam dolgunuz birden beyaz dolgularla değiştirilebiliyor. Eskiden nasıl oluyordu. Hasta randevu alıp, kliniğe geliyordu. Amalgam dolgusu sökülüyor, yerine beyaz dolgu yapılıyordu. Sonra diğer dişi için tekrar randevu veriliyordu, hasta tekrar kliniğe geliyor, yeni bir dolgusu değiştiriliyordu. Son gelişen teknolojiler sayesindeyse hasta kliniğe geldiğinde 3-4 dolgu birden çıkarılıyor. Bu dişlerin ölçüsü alınıp, ağzın dışında mükemmel estetik ve kapanışta porselen dolgular hazırlanıyor. Hasta 1 gün geçici dolgu ile kalıyor. Ertesi gün kliniğe geldiğinde yeni beyaz, porselen dolguları dişe yapıştırılıyor.

Yani eskisi gibi her diş için tek tek randevu alıp haftalarca diş hekimine gitmiyoruz öyle mi?

Evet, öyle. Yalnızca 2 kısa seaansta bir kaç dolgunuz birden yapılmış oluyor. Ayrıca dolgular ağız dışında hazırlandığı için, hem diş hekimi koltuğunda geçirdiğiniz vakit çok azalıyor, hem de mükemmel kapanış ve estetikte oluyorlar.

Bu müthiş bir ilerleme. Dişlerimiz hakkında bize verebileceğiniz güzel haberler var mı?

Evet, ön dişlerimiz için sizleri çok sevindirecek haberlerim var. Önceden nasıl yapılıyordu. Hasta ön dişlerindeki estetikten şikayet ederek bize geldiğinde, bu dişleri etrafından keserek küçültüp, dişin etrafını tamamen kaplayan kaplamalar yapıyorduk. Böylece güzel bir görüntü sağlanabiliyordu. Yine beyaz dolgu maddelerindeki teknolojik gelişmeler sayesinde, artık dişlerinizden kesim yapmadan da çapraşıklık, dişin kısa olması gibi estetik sorunlar çözülebiliyor. Hem de tek seansta. Beyaz dolgu maddeleriyle yapılan bu işleme rezin lamina deniyor. Bir diğer yöntem de, tırnaklara takma tırnaklar yapıştırılıyor, biliyorsunuzdur. Tırnağı uzun, mükemmel gösterir. Onun gibi, porselenden takma tırnağa benzer bir parça hazırlanıyor. Hasta geldiğinde 1. seansta dişin sadece ön yüzünden, başka bir yerine ellemeden kesim yapıyoruz, ölçü alıyoruz ve 2. seansta yapıştırıyoruz. Porselen lamina diyoruz bu uygulamalara, Vakanın durumuna gore ön dişlerde, bu iki yöntemden birini uyguluyoruz. Hastanın kendi dişinden fazla kesim yapılmadığı için hasta yemek yerken veya konuşurken çok kolay alışıyor.

Porselen ve rezin laminayı hangi kritere göre uygulamaktasınız?

Hastanın diş estetiğinde çok az değişiklik yapılacaksa, genel olarak diş yüzeyinden memnunsa, rezin lamina uygulanabilir. Daha büyük estetik değişimler için porselen lamina tercih etmekteyim. Rezin laminalar ağızda direkt uygulandığı için, hasta başında daha fazla vakit almakta ve hekim daha çok hata yapabilmektedir. Porselen laminalarda labaratuarda teknisyen 1-2 gün boyunca model üzerinde çalışıp, hasta için en mükemmel estetiği yakalayabilir. Ayrıca porselen laminalar, rezin laminalara göre çok daha az renk değiştirmektedir., bu açıdan daha avantajlıdır.

Arkadaki azı dişlerimiz için ilerlemeler var mı?

Evet. Daha önceleri içinde metal içermeyen kaplamalar sadece ön dişlere uygulanabiliyordu. Porselenin kendisi kırılgan bir madde olduğu için, ağızda kullanıldığında, porselenin altına metal gibi güçlü bir maddeden destek koymak gerekliydi. ?Zirkon? denilen maddenin işlenerek, porselenlerin zirkonun üstüne pişirilmesinden sonra, artık arka dişlerde de metalsiz porselenler yapılabilmektedir. Bunun 2 avantajı var. Birincisi estetik, zircon metalin neden olduğu gri yansımaya neden olmuyor. İkincisi de sağlık açısından, vücutta metal taşınmamış oluyor.